Odrowąż

Odrowąż

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2004

Odrowąż jest miejscowością oddaloną od miejskiego zgiełku, na uboczu.

Najważniejszym, centralnym punktem sołectwa jest plac wiejski – miejsce spotkań dzieci i młodzieży, ale również rodziców z dziećmi czy dorosłych uprawiających sport. Na placu wiejskim bowiem każdy znajdzie coś dla siebie – jest tu: boisko do piłki plażowej, koszykówki i piłki nożnej, plac zabaw dla dzieci małych i dużych, zewnętrzna siłownia, a także street work out park.

Na terenie placu wiejskiego znajduje się również Centrum Aktywizacji Wiejskiej oraz świetlica wiejska z wioską internetową. Cały teren placu jest monitorowany, jest więc bezpiecznie i spokojnie.

Wychodząc z terenu placu wiejskiego naszym oczom ukaże się piękny skwerek z drzewkami, kwiatami i odrestaurowaną łódką. Idąc skwerkiem można dojść do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej i altany przy remizie.

Wieś położona jest niedaleko rzeki Odry, do której można dojść ulicą przez piękny las. W lesie tym rośnie zabytkowy dąb – pomnik przyrody. Ścieżką obok dębu można dojść do mokradeł i wśród drzew odnaleźć miejsce gdzie jest taras widokowy, na którym można zrobić piknik lub grill.

W Odrowążu działalność prowadzi członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie: Gospodarstwo Agroturystyczne i Ekologiczne „U Edyty”.

 

Źródło:

Strona internetowa sołectwa Odrowąż www.odrowaz.pl

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Odrowąż

Ochotnicza Straż Pożarna należąca do KSRG www.osp.odrowaz.pl

https://www.facebook.com/ksrgodrowaz

Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy OSP

liczba mieszkańców: 584

 

Program Odnowy Wsi:

Najważniejsze projekty zrealizowane w ramach odnowy wsi w ostatnim czasie:

  • skwerek z łódką, zielenią i chodnikiem witający mieszkańców i odwiedzających,
  • nowoczesny plac zabaw dla dzieci na placu wiejskim posiadający wszystkie niezbędne certyfikaty,
  • miejsce do uprawiania street work out „Żąwordo”, z którego korzysta wielu młodych i nie tylko ludzi w celu poprawienia kondycji fizycznej i mięśniowej,
  • altana przy remizie strażackiej z miejscem do grillowania bądź zrobienia ogniska.

W 2017 roku sołectwo Odrowąż zdobyło I w Wojewódzkim Konkursie Koron Dożynkowych w kategorii „korony dożynkowe oraz prace plastyczne ziarnkowe”.

Najciekawsze projekty:

  • Zadanie „Interaktywnie w OSP Odrowąż” w ramach otwartego konkursu ofert na wykonanie przez organizacje i inne uprawnione Podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego w roku 2020 zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa Opolskiego w zakresie wsparcia rozwoju instytucjonalnego i infrastrukturalnego organizacji i innych uprawnionych Podmiotów celem promocji działań na rzecz inteligentnych i konkurencyjnych obszarów wiejskich. Ochotnicza Straż Pożarna w Odrowążu otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 504 zł.