Górażdże
rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2005
W centrum wsi znajduje się kościół pw. Błogosławionego Czesława, świetlica młodzieżowa jak również plac rekreacyjno-sportowy, na którym mieści się boisko do tenisa oraz siatkówki. W Górażdżach można napotkać na zabytkową kapliczkę oraz przydrożne krzyże.
W miejscowości jest także zewnętrzna siłownia, plac zabaw z atrakcjami dla dzieci oraz altana służąca integracji i spotkaniom mieszkańców.
W sołectwie zachowało się kilka zabytkowych pieców do wypalania wapna.
W Górażdżach jest staw i ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, mieszcząca się na czynnej kopalni kamienia wapiennego w Górażdżach. W miejscu tym znajduje się sporo chronionych gatunków roślin jak i zwierząt.
Wieś posiada skwer ekologiczny, na którym rosną paulownie puszyste, a wyłożona na skwerze kostka pochłania tlenki azotu.
Źródło:
- https://www.opolskie.pl/marszalkowska-inicjatywa-solecka/
- http://gogolin.pl/
- ankiety będące w dyspozycji UMWO w DRW
Górażdże na Facebooku https://www.facebook.com/solectwogorazdze/
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Górażdże
Stowarzyszenie Górażdże „Skalna Wieś”
Ochotnicza Straż Pożarna https://www.facebook.com/gorazdzeosp
Klub Sportowy Górażdże https://www.facebook.com/KsGorazdze
Koło Emeryta
liczba mieszkańców: 790
Program Odnowy Wsi:
Najważniejsze przedsięwzięcia zrealizowane w ramach odnowy wsi w przeciągu ostatnich lat:
- zorganizowano liczne imprezy integracyjne: wodzenie niedźwiedzia, babski comber, spotkanie w męskim gronie – Józefek, tradycyjne palenie żuru, pikniki sportowe oraz trzydniowy festyn letni z przeglądem zespołów weselnych na rozpoczęcie wakacji,
- dokonano remontu płotu wokół kościoła,
- wyremontowano pomnik poległych w czasie wojen,
- zrealizowano projekt na zakup doposażenia kuchni w świetlicy,
- zorganizowano, tradycyjnie już w dniu 11 listopada, przemarsz św. Marcina, na zakończenie którego nauczyciele i pracownicy placówki w Górażdżach przedstawiają dowolną bajkę we własnej aranżacji.
Najciekawsze projekty:
- Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2020 – Lasek Brzozowy jako miejsce wyciszenia o wartości 5 000 zł.