Górażdże

Górażdże

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2005

W centrum wsi znajduje się kościół pw. Błogosławionego Czesława, świetlica młodzieżowa jak również plac rekreacyjno-sportowy, na którym mieści się boisko do tenisa oraz siatkówki. W Górażdżach można napotkać na zabytkową kapliczkę oraz przydrożne krzyże.

W miejscowości jest także zewnętrzna siłownia, plac zabaw z atrakcjami dla dzieci oraz altana służąca integracji i spotkaniom mieszkańców.

W sołectwie zachowało się kilka zabytkowych pieców do wypalania wapna.

W Górażdżach jest staw i ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, mieszcząca się na czynnej kopalni kamienia wapiennego w Górażdżach. W miejscu tym znajduje się sporo chronionych gatunków roślin jak i zwierząt.

Wieś posiada skwer ekologiczny, na którym rosną paulownie puszyste, a wyłożona na skwerze kostka pochłania tlenki azotu.

 

Źródło:

 

Górażdże na Facebooku https://www.facebook.com/solectwogorazdze/

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Górażdże

Stowarzyszenie Górażdże „Skalna Wieś”

Ochotnicza Straż Pożarna https://www.facebook.com/gorazdzeosp

Klub Sportowy Górażdże https://www.facebook.com/KsGorazdze

Koło Emeryta

liczba mieszkańców: 790

 

Program Odnowy Wsi:

Najważniejsze przedsięwzięcia zrealizowane w ramach odnowy wsi w przeciągu ostatnich lat:

  • zorganizowano liczne imprezy integracyjne: wodzenie niedźwiedzia, babski comber, spotkanie w męskim gronie – Józefek, tradycyjne palenie żuru, pikniki sportowe oraz trzydniowy festyn letni z przeglądem zespołów weselnych na rozpoczęcie wakacji,
  • dokonano remontu płotu wokół kościoła,
  • wyremontowano pomnik poległych w czasie wojen,
  • zrealizowano projekt na zakup doposażenia kuchni w świetlicy,
  • zorganizowano, tradycyjnie już w dniu 11 listopada, przemarsz św. Marcina, na zakończenie którego nauczyciele i pracownicy placówki w Górażdżach przedstawiają dowolną bajkę we własnej aranżacji.

Najciekawsze projekty:

  • Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2020 – Lasek Brzozowy jako miejsce wyciszenia o wartości 5 000 zł.