Kopice
rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2007
Do zabytków znajdujących się w Kopicach należą:
- Mauzoleum , w którym znajduje się kaplica grobowa rodziny Schaffgotsch,
- ruiny pałacu Schaffgotsch – zwanego również „pałacem na wodzie”, otoczony był z trzech stron rozległymi stawami, wokół znajduje się imponujący 54 hektarowy park,
- Mysia Wieża – ruiny „średniowiecznego” zamku,
- Stara Gorzenia – budynek o cechach neogotyckich, murowany z nietynkowanej cegły, z zachowanymi elementami pierwotnego wyposażenia technologicznego,
- Stajnia Końska – położony nieopodal pałacu budynek w stylu neogotyckim.
Mieszkańcy sołectwa spotykają się w świetlicy wiejskiej.
Na terenie miejscowości znajdują się parki wiejskie oraz stawy.
Rys historyczny:
Kopice po raz pierwszy w dokumentach zostały wymienione w 1289 roku, a potem w 1371 roku. W XIV wieku należały do rodziny von Borsnitz, a w połowie kolejnego stulecia do rodziny von Beess.
W 1531 roku właścicielem był Baltazar von Neckern, a od 1678 (lub 1682) do 1717 roku rodzina Heymann von Rosenthal. Kolejnym gospodarzem Kopic był Gottfried von Spätgen, którego córka Anna Katharina Hedwiga poślubiła hrabiego Josepha Alberta von Sierstorpff wnosząc mu w wianie Kopice. Para miała syna – Heinricha Kaspara, urodzonego 19 maja 1750 roku w Hildesheim.
Nowy klasycystyczny pałac powstał z inicjatywy Heinricha Kaspara barona von Sierstorpff w miejscu starszej rezydencji spalonej w 1780 roku. Prace zapoczątkowano w 1783 roku. Trzy lata później Heinricha Kaspara został obdarzony tytułem pruskiego hrabiego. Właściciel majątku dożył wieku 92 lat, a po jego śmierci rodzina postanowiła sprzedać wieś wraz z pałacem. W 1859 roku Kopice oraz okoliczne dobra stały się własnością Hansa Ulricha Schaffgotscha, którego potomkowie mieszkali w pałacu do 1945 roku.
Pierwszy kościół w Kopicach, wówczas pod wezwaniem św. Jadwigi, wzmiankowany był w latach 80. XVI wieku. Do 1627 roku należał do ewangelików, potem był rekatolicyzowany. Obecna klasycystyczna świątynia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego powstała w latach 1802-1822, po rozebraniu w 1801 roku starszej budowli. Zachodnia fasada, jak i wieża w stylu neorenesansowym, zostały przekształcone pod koniec XIX stulecia. Kościół jest orientowany, salowy, zamknięty apsydą od wschodu. We wnętrzu regencyjna ambona z pierwszej połowy XVIII wieku, obraz ołtarzowy Ukrzyżowanie z 1822 roku, neoklasycystyczne stalle, konfesjonały i Droga Krzyżowa z XIX wieku.
Obok kościoła, po zachodniej stronie, znajduje się neoklasycystyczne mauzoleum rodziny Schaffgotsch. Zostało ufundowane przez właścicieli majątku w drugiej połowie XIX wieku w formie greckiej świątyni. Po zniszczeniach poprzez wieloletnie zaniedbania obecnie trwają prace mające na celu uratowanie i zabezpieczenie zabytku.
Pałac w Kopicach to budowla, która należała do najwspanialszych rezydencji na Śląsku. Poznajmy więc również historię jej fundatorów i właścicieli, która jest równie ciekawa i fascynująca. Przez wielu porównywana jest do bajki o Kopciuszku, lecz co najważniejsze, ta historia jest prawdziwa.
liczba mieszkańców: 827
Program Odnowy Wsi:
W ramach działań odnowy wsi postawiono wiatę, zrobiono plac zabaw oraz siłownię plenerową w parku. Organizowane są liczne imprezy, takie jak: Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dożynki, Mikołajki, Dzień Seniora, Opłatek.