Pietna
rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2001
Sołectwo Pietna składa się z trzech charakterystycznych części: dolnej nad stawem (historycznie najstarsza), górnej za lasem oraz środkowej w kierunku Krapkowic.
Cechą charakterystyczną wsi są otwarte przestrzenie z terenami rekreacyjno – wypoczynkowymi służącymi mieszkańcom. Miejscowość przecinają ścieżki rekreacyjne i spacerowe. Na terenie sołectwa znajdują się stawy rekreacyjne, skwery zielone z wieloma pięknymi starymi drzewostanami oraz przepiękne stare dęby. Część starego lasu przy boisku z rzeczką „Białka” nazywana jest potocznie „LANDEK”.
Na terenie wsi położony jest cmentarz na górce, zabytkowa kaplica Św. Jadwigi Śląskiej, pomnik ofiar I i II wojny światowej, zabytkowe krzyże przydrożne, plac zabaw dla dzieci oraz miejsca rekreacyjne na terenie całej wsi.
W Pietnej znajdują się: przedszkole, remiza OSP. Pietna jako jedyna z wiosek w okolicy posiada swój herb i pieczęć.
Rys historyczny:
W 1784 roku miejscowość ta została wymieniona jako “Pietna”.
Na terenie wsi zlokalizowanych jest kilka miejsc, w których natrafiono na ślady bytności ludzi sprzed wielu wieków. Szczególnie interesujące wśród znalezisk wydają się liczne fragmenty naczyń pochodzące z XIII w.
Dla uczczenia pamięci poległych w I wojnie światowej wybudowano pomnik, który w 1990 roku został rozbudowany – zostały ustawione duże tablice marmurowe z wyrytymi nazwiskami poległych w II wojnie światowej. W lutym 1995 roku nieznani sprawcy podpalili pomnik, a rok później postanowiono go odbudować.
Źródło:
- https://krapkowice.pl/
- ankiety i materiały będące w dyspozycji UMWO w DRW
Ochotnicza Straż Pożarna w Pietni
Liczba mieszkańców: 387
Program Odnowy Wsi:
W ramach odnowy wsi zrealizowano liczne projekty, m.in.: przebudowa drogi krajowej 416 wraz z chodnikami i ścieżką rowerową, wybudowanie nowej siedziby OSP Pietna, wyremontowanie i odnowienie domu spotkań i Izby Pamięci, rewitalizacja placu zabaw dla dzieci wraz z ogrodzeniem terenu, rewitalizacja boiska do piłki nożnej, rewitalizacja dróg pomiędzy Pietną a wioskami Steblów – Nowy Młyn, skanalizowanie miejscowości, wymiana i modernizacja słupów oświetlenia wiejskiego, jak również rewitalizacja skwerów w centrum wsi z ustawieniem kamieni upamiętniających zawarcie partnerstw międzynarodowych.
Najciekawsze projekty:
- Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2021 – Wyposażenie placu rekreacyjnego w Pietnej przy ul. Łąkowej o wartości 5 000 zł.