Koperniki

Koperniki

 rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2004

Koperniki to wieś, w której swoje korzenie ma sam Mikołaj Kopernik.

Najstarsze domy pochodzą najprawdopodobniej z XIX wieku i ich architektura jest charakterystyczna dla śląska opolskiego, tzw. budowa jamnikowa.

W sołectwie znajduje się kościół parafialny pw. św. Mikołaja.

Na terenie sołectwa znajduje się kilka kapliczek oraz ponad dwadzieścia krzyży. Niektóre z nich usytuowane są przy posesjach, a niektóre przy drogach lub nawet w polach. Większość pochodzi z przełomu XIX/XX wieku.

W Kopernikach w pięknym budynku z 1893 roku, dawnym Domu Dziecka, znajduje się Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Marii.

W budynku byłej niemieckiej szkoły z 1845 roku znajduje się wiejskie Centrum Kultury oraz Izba Pamięci „Koperniki dawniej i dziś”.

W sołectwie znajdują się trzy place zabaw oraz siłownia pod chmurką, pełnowymiarowe boisko sportowe do piłki nożnej oraz cała infrastruktura sportowa.

Koperniki to wieś turystyczna położona w obszarze chronionego krajobrazu „Otmuchowsko-Nyskiego” w odległości 2km od zbiornika retencyjnego Jeziora Nyskiego, którego bliskość powoduje pojawianie się wielu gatunków ptaków, których ostoją są wody jeziora.

Koperniki znajdują się również na turystycznym szlaku Św. Jakuba, rozpoczynającym swój bieg na terenie gminy Głuchołazy, przez gminę Nysa, aż do Skorogoszczy połączona jest z „Drogą św. Jakuba VIA REGIA” w województwie opolskim.

Przez wieś przechodzi także 39–kilometrowy pieszo – rowerowy „Szlak Kopernikowski”.

 

Rys historyczny: 

Faktem przyciągającym turystów do wsi Koperniki jest wywodzący się ród wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, dzięki której genialny astronom zawdzięcza swoje nazwisko. Dziadek Mikołaja Kopernika, również Mikołaj w latach 1454-1458 przeniósł się do Torunia, gdzie do chwili obecnej pieczone są „toruńskie pierniczki”. Do dnia dzisiejszego z wielką pieczołowitością kultywowana jest pamięć o Mikołaju Koperniku przez uczniów szkoły podstawowej w Kopernikach zbudowanej w 500 rocznicę jego urodzin, której nadano sztandar z wizerunkiem wielkiego astronoma. Tuż obok szkoły znajduje się obelisk ufundowany w 1966 roku przez mieszkańców wsi ku czci Mikołaja Kopernika z pamiątkową tablicą „Geniuszowi naszego narodu, wielkiemu astronomowi świata Mikołajowi Kopernikowi ku chwale narodowej, zaś jego przodkom wywodzącym się z miejscowości Koperniki ku powszechnej pamięci”.

Kościół, wybudowany w stylu neogotyckim, został w roku 1882 konsekrowany. W kościele zachowały się nieliczne zabytkowe elementy wyposażenia ze starego kościoła jak chrzcielnica czy piękny drewniany krucyfiks.

W 1812 roku od ciężkich ran odniesionych w bitwie pod Budziszynem zmarł oficer armii carskiej, adiutant Aleksander Kołzakow. Jego nagrobek w formie urwanej kolumny (symbolizujący przedwcześnie przerwane życie) znajduje się po lewej stronie tuż przy murze kościelnym.

Strona internetowa sołectwa https://pl-pl.facebook.com/SolectwoKoperniki/

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Koperniki

Ochotnicza Straż Pożarna w Kopernikach

Koło Gospodyń Wiejskich w Kopernikach

liczba mieszkańców: 685

 

Program Odnowy Wsi:

Najważniejsze przedsięwzięcia w ramach odnowy wsi:

  • budowa placu zabaw w Kopernikach w 2020 roku,
  • zakup i montaż siedzisk na boisku sportowym w Kopernikach w 2018 roku.

W Wiejskim Centrum Kultury prowadzone są warsztaty pieczenia pierników. „Pierniki prosto z Kopernik” to nasz produkt lokalny posiadający certyfikat LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór.

Sołectwo Koperniki zdobyło III miejsce w konkursie „Piękna Wieś Opolska” w kategorii „Najlepszy projekt” w 2013 roku.