Błażejowice Dolne, gm. Głogówek

Błażejowice Dolne

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2010

 

 

 

 

 

 

 

Liczba mieszkańców: 151

 

 

Wieś posiada trzy kapliczki. Na szczególną uwagę zasługuje kapliczka-dzwonnica z przełomu XVIII i XIX wieku. W górnej kondygnacji znajduje się wnęka, a w niej barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena. Wewnątrz płaskorzeźba św. Grzegorza oraz rzeźba anioła.

W sołectwie znajduje się pomnik upamiętniający poległych mieszkańców podczas I i II wojny światowej, a w centrum wsi skwer, przy którym znajduje się tablica ogłoszeniowa.

W Błażejowicach Dolnych jest świetlica wiejska, która stanowi dla mieszkańców wsi miejsce spotkań. W świetlicy mieści się biblioteka publiczna. W miejscowości jest boisko sportowe z niewielkim placem zabaw.

Program Odnowy Wsi:

Mieszkańcy wsi prężnie działają w ramach odnowy wsi: wyremontowali korytarz i sanitariaty w świetlicy wiejskiej, ułożyli chodnik  przy pomniku, zadbali o doposażenie boiska oraz świetlicy.

 

Najciekawsze projekty:

  • Drzewo XX-lecia Programu Odnowy Wsi – zadanie realizowane w ramach projektu “Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego” – posadzono klon z okazji przypadającego w roku 2017 jubileuszu 20 lat Programu Odnowy Wsi.

 

Rys historyczny: 

Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy osobowej Błażej. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1460 r. (Blazeiowitz). W 1933 r. miejscowość przyjęła nazwę Nieder-Blasien.

 

Źródło: