Budzieszowice
rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2011
Wieś o charakterze rolniczym.
Obiekty zabytkowe z XIX w. znajdujące się na terenie sołectwa to dwór i zabudowania folwarczne oraz kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z dzwonnicą.
We wsi znajduje się mała świetlica wiejska, w której prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz salka przy OSP umożliwiająca organizację spotkań mieszkańców.
Teren rekreacyjny przy świetlicy obejmuje altanę, miejsce grillowe, plac zabaw, siłownię zewnętrzną, boisko.
W miejscowości znaleźć można pozostałości po przypałacowym parku. Są tam też dwa stawy będące własnością prywatną.
Budzieszowice na Facebooku https://www.facebook.com/Budzieszowice/
Ochotnicza Straż Pożarna w Budzieszowicach https://www.facebook.com/pages/category/Community/OSP-Budzieszowice-432723917085641/
liczba mieszkańców: 332
Program Odnowy Wsi:
W przeciągu ostatnich 5 lat w ramach odnowy wsi dokonano remontu i doposażenia świetlicy wiejskiej, a także utworzono teren rekreacyjny przy świetlicy (plac zabaw, siłownia, altana, miejsce grillowe).
Najciekawsze projekty:
- Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2021 – Zakup z montażem wyposażenia na plac zabaw w Budzieszowicach o wartości 5 000 zł.
- https://www.opolskie.pl/marszalkowska-inicjatywa-solecka/
- Drzewo XX-lecia Programu Odnowy Wsi – zadanie realizowane w ramach projektu “Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego” – posadzono dąb z okazji przypadającego w roku 2017 jubileuszu 20 lat Programu Odnowy Wsi.
Rys historyczny:
Budzieszowice to wieś o udokumentowanym XIII-wiecznym rodowodzie o nazwie pochodzącej od Budzisza – Budzisława, prawdopodobnego założyciela osady.
Źródło:
- https://lambinowice.pl/
- ankiety będące w dyspozycji UMWO w DRW