Chocianowice

Chocianowice

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2007

Najważniejszą częścią życia mieszkańców wsi są obiekty znajdujące się w jej centrum, takie jak: zabytkowy drewniany kościół, nowy kościół, Oratorium Św. Dominika przy plebani (miejsce spotkań orkiestry).

Sołectwo Chocianowice ma także bogatą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną m.in.: boisko sportowe do piłki nożnej, boisko rekreacyjne, plac zabaw przy wiejskim przedszkolu, a także wiejski staw, przy którym znajduje się siłownia zewnętrzna.

Na terenie wsi znajduje się zabytkowa remiza strażacka. W miejscowości ważną rolę odgrywają liczne gospodarstwa agroturystyczne.

Miejscowość otoczona jest lasami, a położenie na wzgórzu zapewnia mieszkańcom czyste powietrze. Podziwiać tu można liczne walory krajobrazowe i przyrodnicze, jak np. staw przy plebani oraz liczne ścieżki rowerowe, którymi można objechać malownicze Chocianowice.

Chocianowice należą do sieci wiosek tematycznych – „Wioska muzykantów” – posiadają własną ścieżkę edukacyjną i grę terenową.

W Chocianowicach działalność prowadzi członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie: Restauracja Stara Karczma.

Stowarzyszenie Rozwoju i Odnowy Wsi Chocianowice Przy Radzie Sołeckiej Chocianowic

liczba mieszkańców: 1082

 

Program Odnowy Wsi:

Od 2014 roku Chocianowice należą do sieci wiosek tematycznych i noszą miano „Wioski muzykantów”. Spacerując po miejscowości można napotkać wiele motywów muzycznych, np. numery domów na pięciolinii, grające cymbały przy kuźni czy szafa grająca przy boisku sportowym..

Przejeżdżającym turystom nie umkną także witacze z postaciami muzykantów, które znajdują się przy każdym z wjazdów do miejscowości. Projekt wioski tematycznej jest nadal kontynuowany, a Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chocianowic w ramach wolontariatu chętnie organizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia.

Najciekawsze projekty:

  • Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2021 – Zakup wyposażenia sali wiejskiej w Chocianowicach o wartości  5 000 zł.

Źródło: