Dobra

Dobra

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 1997

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobra to wieś położona w pobliżu lasów dawnej Puszczy Niemodlińskiej. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1258 r. Nazwa wsi Dobra wywodzi się od urodzajnej gleby, tj. dobrej ziemi. Miejscowość Dobra leży we wschodniej części gminy Strzeleczki w powiecie krapkowickim, w województwie opolskim. Powierzchnia wsi to 1912 ha, z tego użytków rolnych 482 ha, lasów i terenów leśnych 1291 ha, tereny zabudowane i osiedlowe 62,20 ha.

Najważniejsze zabytki to zespół pałacowo – parkowy oraz kościół parafialny. Inne obiekty zabytkowe to: grobowiec dla członków rodziny Seherr-Thoss, oficyna pałacowa, zabudowania gospodarcze należące do pałacu oraz kapliczka Matki Bożej. Obraz dziedzictwa kulturowego Dobrej uzupełniają, aleja lipowa, platany, młyn i krzyże przydrożne.

 

W remizie strażackiej w Dobrej mieści się świetlica, która służy wszystkim mieszkańcom i organizacjom na terenie wsi. Organizowane są różne zajęcia dla dzieci i młodzieży, m.in. turnieje tenisa stołowego, gry planszowe, zajęcia plastyczne i nauka śpiewu.

 

Z inicjatywy Koła Emerytów, TSKN i innych instytucji organizowane są różne imprezy kulturalne, np.: Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Wigilia oraz zabawy karnawałowe. Jest to również miejsce zebrań organizacji działających w Dobrej.

 

W Dobrej znajduje się Gminny Ośrodek Wypoczynkowy położony w obrębie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego oferuje od maja do października tanie noclegi oraz możliwość wynajmu wiaty z miejscem na ognisko lub grill lub wędkowanie na zarybionym stawie.

 

Najciekawsze projekty:

Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej:

– Zakup i montaż oświetlenia na ul. Sportowej o wartości 5 000 zł

https://www.opolskie.pl/marszalkowska-inicjatywa-solecka/