Festiwal “Kluski i kluseczki” w Górkach

W niedzielę miał miejsce Festiwal “Kluski i kluseczki” w Górkach koło Opola. Klusek była niezliczona ilość! Były kluski białe, szare, łyżką ciepane, kopytka, ze śliwkami i z bułki robione. 
Do tego sosy mięsne, grzybowe, na boczku, owocowe i topione masełko. Była rolada, żeberka i karczek, bo kto by w niedzielę same kluski jadł! Do tego dwa rodzaje kapusty. A jak komuś było mało, albo klusek nie jada, to gość specjalny, panie z Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich w Chróścinie gm. Lewin Brzeski, serwowały kresowe smakołyki – gołąbki z farszem z tartych ziemniaków, barszcz kiszony i wyśmienite ciasta drożdżowe.
Pomysł na Festiwal “Kluski i kluseczki” zrodził się dawno w głowach mieszkańców Górek. Impulsem były opowieści góreckich seniorek podczas spotkań przy zeszłorocznym darciu pierza. Kobiety wymieniały się pomysłami i opowiadały jak która co robi, jakie kluski robiły ich mamy. Festiwal kluski miał charakter degustacyjny.
Gratulujemy osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia i życzymy następnych smacznych edycji tego smakowitego festiwalu w kolejnych latach.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu “Przez żołądek do serca mieszkańców – rozwój wiejskiej infrastruktury początkiem kulinarnej przygody z Odnową Wsi”, które zostało współfinansowane że środków Samorządu Województwa Opolskiego.