Jaśkowice

          Jaśkowice

 rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2008

Jest to zaciszna, otoczona lasem miejscowość, położona na uboczu ruchliwych szlaków, w bezpośrednim sąsiedztwie Borów Niemodlińskich.

W sołectwie znajduje się dwie kaplice przydrożne: kaplica utworzona w pniu drzewa niedaleko lasu oraz kaplica Serca Jezusowego w centrum wsi.

Ponadto wieś posiada Dom Spotkań oraz remizę strażacką. Mieszkańcy mają do dyspozycji plac zabaw oraz siłownię.  Jaśkowice to znakomita baza wypadowa, miejsce stworzone dla rekreacji rowerowej, pieszej i konnej.

Położony 2 km na południowy zachód od sołectwa leśny rezerwat „Jaśkowice” stanowi przedmurze Borów Niemodlińskich. Rezerwat nie jest duży, a na wyróżnienie zasługuje ze względu na unikatowe skupiska blisko 200–letnich modrzewi. Uwagę zwracają również niewiele młodsze, bo 160–letnie sosny.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaśkowicach

Liczba mieszkańców: 277

Program Odnowy Wsi:

Do najważniejszych działań z obszaru odnowy wsi należą malowanie płotu przy Domu Spotkań oraz organizacja różnych imprez: coroczna wycieczka rowerowa, Mikołajki z Bajki, coroczny Bal Charytatywny, dożynki wiejskie w starym stylu.

Najciekawsze projekty:

  • Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2020 – Doposażenie sali „Dom spotkań” w sprzęt gastronomiczny o wartości  5 000 zł.

 

Źródło: