Jełowa, gm. Łubniany

Jełowa

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2004

To największa wieś pod względem zaludnienia i zabudowy. Leży przy ważnej trasie Opole – Kluczbork.

W miejscowości znajduje się piękny, funkcjonalny zespół budowli parafialnych z kościołem pw. św. Bartłomieja.

W miejscowości znajduje się cmentarz parafialny z kaplicą w stylu neogotyckim i drewnianą bramą.

W sołectwie mieści się zespół budynków związany z infrastrukturą kolejową, jedyny taki na terenie gminy. Został on oddany do użytku 1 sierpnia 1889 r. Składa się z dworca, wieży wodnej, magazynów, transformatorów, budynków dla pracowników kolei oraz nastawni. Tylko część z nich jest użytkowana.

Centrum wsi jest zagospodarowane i pełni funkcję reprezentacyjną i rekreacyjną. W miejscowości znajduje się ogólnodostępny budynek, w którym mieści się sala spotkań – świetlica oraz restauracja. Budynek ten nosi nazwę „Farska stodoła”. Dodatkowo sołectwo posiada plac zabaw z boiskiem i wiatą grillową.

Miejscowość położona na terenie chronionego krajobrazu lasów Stobrawsko-Turawskich. Występuje tutaj siedlisko storczyka krwistego i szerokolistnego – jest to użytek ekologiczny.

Atutem Jełowej są piękne okoliczne lasy i bliska odległość od jezior turawskich, dzięki czemu szczególnie w lecie jest doskonałą bazą wypadową dla turystów.

W Jełowej działalność prowadzi członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie: Pracownia Smaków Patryk Buchta Jełowa.

 

Rys historyczny:
Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1300 r. jako Ylowa, natomiast w 1399 r. figurowała pod nazwą Gilowa.

Stowarzyszenie Nasza Wspólnota

OSP Jełowa

LZS Jełowa

MUKS Akademia Koszykówki Jełowa 

Liczba mieszkańców: 1918

Program Odnowy Wsi:

Sołectwo Jełowa w 2007 roku uzyskała tytuł „Najpiękniejszej wsi” w konkursie „Piękna Wieś Opolska”. W tej samej kategorii została wyróżniona już wcześniej, bo w 2005 roku. Wyróżnienie uzyskała również startując w konkursie kategoriach „Wieś przyszłości” w 2008 roku oraz „Wieś XV-lecia” w 2012 roku.

Najciekawsze projekty:

  • Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2021 – Zakup traktorka do koszenia trawy o wartości  5 000 zł. 

 

Źródło: