Kamionek

Kamionek

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2004

Nazwa Kamionek pochodzi od pokładów kamienia wapiennego, na których wieś stoi.

W centrum wioski znajduje się kościół filialny pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, plac zabaw dla dzieci oraz staw ze studzienką, o której krąży legenda.

W innej części wsi jest piękne oczko wodne, przy którym można odpocząć, nakarmić dzikie kaczki, podziwiać przyrodę. Obok oczka usytuowana jest Sołtysówka – miejsce spotkań organizacji działających na terenie sołectwa oraz świetlica i plac rekreacyjno-sportowy z altaną i siłownią na wolnym powietrzu.

Pod lasem znajduje się pełnowymiarowe boisko sportowe do piłki nożnej.

Na ulicy Polnej działa jeden z nielicznych gminnych domów pomocy społecznej Dom Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku.

Przez wieś przechodzi szlak pielgrzymkowy św. Jakuba, a ścieżka rowerowa prowadzi do sąsiedniego Kamienia Śląskiego, do którego sołectwo należy jako parafia Św. Jacka.

Przy obu wjazdach do Kamionka można odpocząć albo posilić się przy stoliku na ławeczkach na skwerkach na łonie natury.

Źródło:

Strona internetowa sołectwa Kamionek www.kamionek.pl

Kamionek na Facebooku https://www.facebook.com/So%C5%82ectwo-Kamionek-702531690184233

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Kamionek

Klub Emeryta

DFK Kamionek

liczba mieszkańców: 615

Program Odnowy Wsi:

W ostatnim czasie w ramach funduszu sołeckiego uszyto piękne stroje ludowe na wzór opolskiego stroju ludowego, które są ubierane tylko na szczególne uroczystości m.in.: dożynki parafialne, gminne, diecezjalne.

Wyremontowano również odcinek drogi transportu rolnego.

Obok oczka wodnego ustawiono na stałe ławki, na których często zasiadają rodzice, dziadkowie z dziećmi – przychodzą odpocząć, uraczyć się pięknem natury, czy też nakarmić dzikie kaczki.

Mieszkańcy wsi szczególna uwagę przykładają do kultywowania tradycji, starając się przekazać ją młodym pokoleniom, m.in.: młodzież „chodzi z Niedźwiedziem”, organizowane są: Dzień Kobiet (w którym uczestniczy ok. 80 pań), Majówka i Dzień Seniora wspólnie z Domem Spokojnej Starości, Kartofelfest wspólnie z DFK Kamionek, Mikołajki dla dzieci, Jarmark Bożonarodzeniowy, coroczne pielgrzymki do Ujazdu-Studzionki, jak również na Górę Św. Anny, uroczyste obchody odpustu parafialnego z procesją z figurami, itp.

Panie z Klubu Emeryta regularnie raz w miesiącu spotykają się w Sołtysówce bądź w altanie – w zależności od panującej aury.

Mieszkańcy sołectwa prężnie działają przy upiększaniu swojej małej ojczyzny, współpracując ze Stowarzyszeniowym „Przedszkolem w Ogrodzie”, Domem Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku i pozostałymi organizacjami działającymi we wsi.

Kamionek zdobył III miejsce w konkursie „Piękna Wieś Opolska” w kategorii „Najpiękniejsza wieś” w 2009 roku.

Najciekawsze projekty:

  • Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2021 – Miejsce wypoczynku miejscem integracji społecznej o wartości  5 000 zł.                                                                
  • https://www.opolskie.pl/marszalkowska-inicjatywa-solecka/