Krasna Góra

Krasna Góra

 rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2001

Teren otaczający Krasną Górę należy do najbardziej malowniczych w Gminie Niemodlin. W północno-wschodniej części na niewielkim wzgórzu znajdują się ruiny nieznanej budowli. Zachodnia część wioski stanowi dolina meandrującej Nysy Kłodzkiej ze stromymi brzegami.

We wsi znajdują się:

  • murowany kościół filialny pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny,
  • młyn zbożowy,
  • zabytkowy spichlerz,
  • pałac, będący obecnie własnością prywatną. Z inicjatywy rodziny Schaffgotschów z Kopic we wsi został założony folwark z oborami i spichlerzem za także z prostokątnym pałacykiem, który był siedzibą zarządcy majątku. W Polsce Ludowej posiadłość została znacjonalizowana, w dawnym folwarku urządzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, a dwór przeznaczono na biura i mieszkania. Obecnie zabytek jest w dalszym ciągu wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym i można go zobaczyć z zewnątrz.

Na obszarze sołectwa mieści się remiza OSP, obiekt rekreacyjno-sportowy, na którym znajduje się boisko sportowe, a także zaplecze socjalno-sportowe na boisku.

W Krasnej Górze znajdują się wąwozy i wiekowe dęby. W lasach i stawach żyją ciekawe gatunki zwierząt i ptaków, takie jak: żuraw, bielik i bocian czarny.

Rys historyczny: 

Pierwsza wzmianka o wsi datowana jest na rok 1320. W księgach historycznych osada zapisana jest jako Sunneberg i Sonnenberg (Słoneczna Góra). Nazwa ta pochodzi od nazwiska pierwszego właściciela okolicznych ziem.

Ochotnicza Straż Pożarna https://pl-pl.facebook.com/ospkrasnagora/

KGKS Krasna Góra https://www.facebook.com/pages/category/Personal-Blog/Reaktywacja-KGKS-Krasna-G%C3%B3ra-109303477094822/

liczba mieszkańców: 292

Program Odnowy Wsi:

Najważniejsze przedsięwzięcia zrealizowane w ramach odnowy wsi w ostatnich latach:

  • zakup pawilonu ogrodowego oraz zestawów biesiadnych,
  • zakup urządzeń na plac zabaw,
  • montaż ogrodzenia panelowego. 

Najciekawsze projekty:

 

Źródło: