Młodoszowice

Młodoszowice

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 1999

 

 

 

 

 

 

Niewielka wieś łańcuchowa położona jest w północnej części gminy. Wzmiankowana była w 1317 roku, kiedy książę brzesko-legnicki Bolesław III zatwierdził Joannitom z Oleśnicy Małej prawo własności do Młodoszowic. Od XVIII wieku wieś była w posiadaniu właścicieli zamku w Brzegu.

Niemal pośrodku wsi znajduje się kościół pod wezwaniem św. Marcina wzmiankowany po raz pierwszy w 1318 roku. Obecna świątynia została wzniesiona w XV wieku w miejscu starszej budowli. Od XVI wieku aż do 1945 roku należała do ewangelików. W 1526 roku powstała wieża. Pod koniec tego samego stulecia kościół został przekształcony i wówczas powstała również figuralna polichromia, którą odnaleziono w latach 30. XX wieku. W 1655 oraz 1710 roku kościół był remontowany. Jest to budowla orientowana, gotycka. Ołtarz główny, późnogotycki, powstał w 1495 roku. Wnętrza uzupełniał wystrój przeważnie z XVI, XVII i XVIII wieku. Kościół otoczony jest murem z okresu średniowiecza.

Dogodne położeni wsi pozwala podziwiać pasmo Gór stołowych i Górę Ślężę. Gro mieszkańców wsi to przesiedleńcy i potomkowie rodzin z terenów Tarnopola i Wołynia. Pamiętając swoją wędrówkę  chętnie utrzymują kontakty z byłymi mieszkańcami wsi, z Niemiec. Wszystkie imprezy okolicznościowe odbywają się w doskonale wyposażonej świetlicy wiejskiej z zapleczem  kuchennym i socjalnym oraz na pełnowymiarowym boisku sportowym.

 

liczba mieszkańców:

 

Najciekawsze projekty:

Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej:

– doposażenie istniejącego placu zabaw w siłownię zewnętrzną w sołectwie
Młodoszowice o wartości  5 000 zł

https://www.opolskie.pl/marszalkowska-inicjatywa-solecka/