Oleszka

Oleszka

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2022

Liczba mieszkańców: 189

Miejscowość położona jest u stóp Góry Świętej Anny, do której prowadzą liczne ścieżki oraz szlaki turystyczne. Oleszka to wieś z ponad 700-letnią tradycją. W centrum wioski znajduje się Plac Rekreacyjny na którym organizowane są liczne spotkania oraz wydarzenia integrujące lokalną społeczność. W sołectwie prężnie działa Stowarzyszenie „Oleszka – wieś jak z nut”, które pozyskuje fundusze zewnętrze na rzecz rozwoju sołectwa. W Oleszce co roku organizowane są: Dzień Kobiet, Festyn rodzinny na stawie, Biegi „Razem do celu”, Mikołajki oraz Pożegnanie roku na stawie. Systematycznie rewitalizowane są skwery zieleni oraz przydrożne kaplicy i krzyże.
Integralną częścią sołectwa jest malowniczo położony Plac Rekreacyjny, na którym znajduje się neobarokowa kaplica pw. Nawiedzenia NMP, staw oraz plac zabaw dla dzieci. Przy wjeździe do Oleszki znajduje się nowo wyremontowany skwer na którym znajduje się kamień upamiętniający obchody „700-lecia Oleszki” oraz czworoboczna kaplica poświęcona poległym w wojnie trzydziestoletniej. Z kolei na transformatorze znajduje się napis wykonany przez mieszkańców, który upamiętnia obchody 720-lecia Oleszki. Niedaleko Placu Rekreacyjnego znajduje się tradycyjna studnia, tzw. „plompa”. Skwer znajdujący się w górnej części wioski został przystosowany dla turystów, znajduje się na nim altanka oraz samoobsługowa stacja naprawy rowerów.
Hasło przewodnie Sołectwa „Oleszka – wieś jak z nut” – nawiązuje do tradycji rodzinnych mieszkańców oraz historii Orkiestry Parafialnej, ponieważ mieszkańcy Oleszki od lat stanowią jej większość. Oleszka charakteryzuje się wielopokoleniową tradycją muzyczną. Mieszkańcy Oleszki są bardzo gościnni i życzliwi, co sprawia, że wizyta w tej wsi to nie tylko okazja do odpoczynku, ale także do poznania nowych ludzi i zwyczajów.
Warto zaznaczyć, że Oleszka to także doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek i rowerzystów. W okolicy wsi znajdują się liczne ścieżki i szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze tereny i lasy. Dla osób szukających wypoczynku na łonie natury, Oleszka jest więc idealnym miejscem na spędzenie czasu z dala od zgiełku miasta.

Strona internetowa Sołectwa:

www.oleszka.eu