Osiedle nr 1 Leśnica

              Osiedle nr 1 Leśnica

         rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2005

Leśnica ma średniowieczny układ urbanistyczny.

Centralną część miejscowości stanowi prostokątny plac rynkowy, z którego narożników wybiegają ulice. Przy rynku znajduje się barokowy kościół parafialny pw. Trójcy Świętej z II połowy XV wieku. W zachodniej części miejscowości, od północy na południe wzdłuż potoku Padół i ulic Księżowiejskiej, Brzegowa, Młyńska oraz Placu Marka i ulicy Kozielskiej znajdują się zabudowania należące kiedyś do wsi Księżowieś, która od 1935 roku została włączona do miasta Leśnica. Znajduje się tutaj sporo zabytkowych budynków z XIX wieku.

W budynku dawnego spichlerza, a wcześniej browaru, urządzono w 2007 roku Galerię Sztuki. Można w niej zobaczyć między innymi wystawy obrazów i fotografii związanych z gminą.

Ciekawym ewenementem w Leśnicy jest bród wodny u zbiegu ulic Młyńskiej i Brzegowej, którego odcinek wykorzystywany jest do dnia dzisiejszego jako droga wodna.

W okresie letnim do odpoczynku zaprasza kąpielisko miejskie, a całorocznie okolice źródła krasowego „Siedem Źródeł. Wypływająca stamtąd woda o stałej temperaturze zasila potok Padół, który przepływa przez Leśnicę. Krystalicznie czysta woda orzeźwia zatrzymujących się tutaj podróżnych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Leśnicy

http://osp.lesnica.pl/

https://www.facebook.com/OspLesnica

Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych i Artystycznych- TIKEA

https://www.facebook.com/tikea.lesnica/

Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Leśnicy – LZS Sokół Leśnica

https://www.facebook.com/LZS-Sok%C3%B3%C5%82-Le%C5%9Bnica-114788639175974/

liczba mieszkańców: 2477

 

Program Odnowy Wsi:

W ramach działań odnowy wsi wyposażony został klub wiejski w sprzęt AGD oraz wykonywane są prace związane z utrzymaniem zieleni.

 

Źródło: