Pokrzywna

Pokrzywna

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 1997

Pokrzywna to miejscowość wypoczynkowa leżąca u stóp Biskupiej Kopy (893 m n.p.m.), ciesząca się zasłużoną sławą jednej z najpiękniejszych na Opolszczyźnie. Otaczają ją góry: Olszak (453 m n.p.m.) oraz Szyndzielowa Kopa z Zamkową Kopą (571 m n.p.m.).

W sołectwie znajduje się miejsce rekreacyjne – „Słoneczka polana”, na której znajduje się altana, plac zabaw, boiska do gier zespołowych oraz miejsce na ognisko.

Wzniesiona w okresie międzywojennym tama na potoku spiętrzyła jego wody w dość sporym zbiorniku przeciwpowodziowym. Wokół niego powstały ośrodki wypoczynkowe. Okoliczne malownicze wzgórza pokryte są lasem mieszanym i roślinnością górską. Na łąkach kwitnie pierwiosnek wyniosły i zimowit jesienny. Jest to jedyne na Opolszczyźnie miejsce występowania brzozy czarnej.

Sołectwo leży w dolinie Złotego Potoku w granicach Parku Krajobrazowego Góry Opawskie i Obszaru Natura 2000 – obszary siedliskowe PLH160007. Jego teren obejmuje Rezerwat Cicha Dolina. W miejscowości rośnie lipa drobnolistna uznana za pomnik przyrody.

W Pokrzywnej działalność prowadzi członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie: Hotel Dębowe Wzgórze.

Rys historyczny: 

Miejscowość została po raz pierwszy wymieniona w 1565 roku jako Wildgrund.

 

Źródło:

liczba mieszkańców: 242