Popielów

                Popielów

         rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 1998

Miejscowość posiada dwa przysiółki Wielopole oraz Kabachy, które dawniej były osobnymi wioskami, a teraz są na stałe zostały włączone do Popielowa.

Popielów położony jest na skraju żyznej doliny Odry oraz w otoczeniu Borów Stobrawskich. Miejscowość znajduje się obszarze Natura 2000 Grądy Odrzańskie.

Na terenie miejscowości dominują zabudowania jednorodzinne, a domy i ich otoczenie są zadbane i estetyczne. Wizytówką miejscowości są liczne zielone skwerki znajdujące się w kilku miejscach.

Miejscem spotkań mieszkańców jest Centrum Kultury, plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna.

Większość mieszkańców jest pochodzenia autochtonicznego, kultywujących tradycje i mówiących piękną, śląską gwarą. W miejscowości znajduje się Izba Śląska z niepowtarzalną atmosferą, w której można podziwiać elementy tradycyjnego wyposażenia mieszkań, przybory używane dawniej przez śląskie gospodynie oraz piękne stroje.

Miejscowość jest niezwykle bogata historycznie z licznymi zabytkami. Na terenie sołectwa znajdują się dwa zabytkowe kościoły. Neogotycki kościół Św. Andrzeja usytuowany na cmentarzu parafialnym oraz rzymskokatolicki kościół parafialny Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów. Przy parafii prężnie działa chór i schola kościelna.

Na terenie sołectwa znajdują się liczne kapliczki i krzyże przydrożne. Najstarsza kapliczka usytuowana jest na placu przy kościele parafialnym i pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. W sołectwie znajduje się również konstrukcja zabytkowego, drewnianego młynu.

W miejscowości znajduje się hala sportowa i boisko wielofunkcyjne, klub sportowy z boiskiem, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Życie kulturalne mieszkańców skupia się w Samorządowym Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji, w którym prowadzone są cykliczne zajęcia skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Przy Centrum Kultury prężnie działa orkiestra dęta, która uświetnia każdą imprezę kulturalną w gminie Popielów. Sprawnie funkcjonuje również grupa rowerowa „Wandrusie” organizująca wycieczki i rajdy rowerowe.

Od początku 2021 roku seniorzy i osoby niepełnosprawne mogą spotykać się w nowopowstałym Klubie Seniora.

W sołectwie znajduje się gospodarstwo agroturystyczne wyposażone w Muzeum Kołodziejstwa, które jest udostępnione dla turystów. W okolicach Wielopola znajduje się „Gęsi staw”, zamieszkiwany przez piękne łabędzie.  Zwolennicy wypoczynku na rowerze mogą zwiedzać okolicę korzystając z tras rowerowych.

Rys historyczny: 

Miejscowość o bogatej historii. Założona przez niemieckich chłopów w XIII wieku. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1286r. jako wieś książęca, należąca do zamku opolskiego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Popielowa Razem

Ochotnicza Straż Pożarna w Popielowie

LKS Popielów

Gminny Związek Ludowe Kluby Sportowe w Popielowie

Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Popielowie

liczba mieszkańców: 1968

Program Odnowy Wsi:

Każdego roku w sołectwie odbywa się tradycyjny obrzęd ostatkowy „Chodzenie z kozłem” zakończony zabawa karnawałową.

W 2009 roku zagroda Państwa Marii i Franciszka Sobota w Popielowie zdobyła II miejsce w konkursie „Piękna Wieś Opolska” w kategorii „Najpiękniejsza zagroda”.

Najciekawsze projekty:

  • Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2021 – Zakup lamp solarnych o wartości  5 000 zł.
  • https://www.opolskie.pl/marszalkowska-inicjatywa-solecka/
  • Drzewo XX-lecia Programu Odnowy Wsi – zadanie realizowane w ramach projektu “Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego” – posadzono klon z okazji przypadającego w roku 2017 jubileuszu 20 lat Programu Odnowy Wsi.

Źródło: