Solec

                        Solec

         rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2004

Na obszarze wsi działają dla ogólnej korzyści następujące organizacje grupujące mieszkańców Solca:  Stowarzyszenie Odnowy Wsi Solec, Rada sołecka, świetlica dla dzieci i młodzieży, Stowarzyszenie św. Jana Chrzciciela w Solcu, Koło DFK Solec należące do TSKN oraz jednostka OSP Rostkowice pod którą podlegają mieszkańcy Solca, biorąc również czynny udział w strukturach władz tej organizacji. Umiejętne współdziałanie tych organizacji oraz poszczególnych grup mieszkańców na rzecz rozwoju sołectwa odzwierciedla się na przykład przez organizację imprez tematycznych oraz modernizacji i budowie obiektów wspólnego użytkowania jak plac rekreacyjny z boiskiem, remont budynku po byłej szkole.

W Solcu znajduje się również w pełni wyposażona zbrojenia należąca do oddanego swojej pasji „rycerza”, który chętnie angażuje się społecznie otwierając swoją prywatną posiadłość dla zainteresowanych. W dalszej przeszłości zorganizowano wspólnymi siłami już wiele wydarzeń kulturowych takich jak Pikniki Rodzinne we współpracy z Bractwem Johannitów wraz z otwarciem  „ Rowerowego Szlagu Johannitów”, dożynki gminne i powiatowe, zajęcia dla dzieci i młodzieży w trakcie trwania  wakacji, ”Kinderball” oraz  „Seniorentreffen”, Babski Comber oraz urządzenie Centrum kształcenia na Odległość na Wsiach w budynku po byłej szkole i wiele innych.

W trakcie swojej wieloletniej działalności Stowarzyszenie Odnowy Wsi, Władze Sołectwa oraz grupy mieszkańców pozyskały wiele środków finansowych. Wzięto udział w projektach, starano się o datacje, zwracano się o pomoc do lokalnych firm. Dzięki temu udało się zagospodarować każdy element małej architektury należący do wsi oraz zrealizować szereg projektów. Do najświeższych osiągnięć należy  udział w naborze o powierzenie grantu na realizację zadania służącego osiągnieciu celu tj.: „Poprawienie kondycji organizacji pozarządowych w zakresie siedzib, kadr, działalności i jej promowania” ogłoszonego przez LGD Partnerstwo Borów  Niemodlińskich w 2018 roku gdzie oczekujemy na podpisanie umowy o wsparcie. W urzeczywistnienie zakładanych planów w Solcu wkładamy własne siły lecz ze względu na bardzo ograniczone środki finansowe nie jesteśmy w stanie zrealizować ich tak jakbyśmy chcieli, dlatego zwracamy się również do lokalnych przedsiębiorców z uprzejmą prośbą o dofinansowanie naszych przedsięwzięć. W zeszłym roku jak i w tym z powodzeniem udało nam się pozyskać środki finansowe oraz je wykorzystać ku satysfakcji wszystkich mieszkańców, a w szczególności dzieci, które się świetnie bawiły na obchodach z okazji dnia dziecka.

Mieszkańcy Solca są szczególnie dumni, iż poprzez przebiegający przez sołectwo szlak rowerowy Johannitów oraz bogato wyposażoną zbrojnie pana Mullera często odwiedzają tę małą miejscowość  całe grupy turystów, zachwycając się pięknymi kwiatami i ciekawą historią co  z kolei wyróżnia ich na tle innych.

W centrum wsi znajduje się Dom Restauracyjny „ u Hupki”. Jednym z sztandarowych potraw serwowanych tu to ozor wołowy podawany z sosem chrzanowym.

Miejscem spotkań mieszkańców szczególnie w okresie zimowym jest dom mieszkańców, który mieści się w budynku po byłej szkole. Znajduje się w nim sala komputerowa, sala z zapleczem gastronomicznym do organizacji szkoleń oraz wydarzeń okolicznościowych. Obiekt został zmodernizowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W miejscu tym organizowane były różnego rodzaju wydarzenia takie jak : kurs florystyczny czy tez fitness dla pań. Raz w tygodniu jest miejscem spotkań dzieci i młodzieży, którzy w ramach świetlicy spędzają tu kreatywnie czas.

Natomiast miejscem spotkań  szczególnie kiedy pogoda dopisuje jest powstały w 2015 roku plac rekreacyjny z altaną wiejską oraz boiskiem. Plac ten mieści się przy tutejszym przedszkolu i placu zabaw. Jest on miejscem spotkań integracyjnych. Organizowane są tam wydarzenia sportowe oraz rozrywkowe dla dzieci i dorosłych takie jak.: obchody z okazji dania dziecka czy tez strefa kibica.

liczba mieszkańców: 191

Program Odnowy Wsi:

W roku 2018 i 2019 zorganizowano wydarzenie plenerowe z muzyką, nauką i zabawą dla najmłodszych. W 2019 roku zrealizowano projekt „Bezpieczna zabawa – poprawa infrastruktury placu rekreacyjnego wraz z organizacją obchodów z okazji Dnia dziecka, jako wzmocnienie kondycji i samoorganizacji Stowarzyszenia w Solcu”. W wyniku realizacji zadania zrobiono m. in. ogrodzenie placu rekreacyjnego. Stworzono również miejsce spotkań na wjeździe do wsi.

Najciekawsze projekty:

  • Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2021 – Stworzenie miejsca spotkań na wjeździe do sołectwa Solec o wartości  5 000 zł.
  • „Old Rol II w Solcu – przedsięwzięcie z tradycyjnym posmakiem łączące dużych i małych z pasją – promując ideę odnowy wsi” (2020).