Stara Kuźnia

          Stara Kuźnia

rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2005

Miejscowość położona w północno-wschodniej części gminy. Dawniej wieś była znana jako „Klein Althammer” i stanowiła przysiółek Ortowic należący do dóbr sławęcickich. Działały tutaj manufaktury hutnicze, należące do księcia von Hohenlohe-Ingelfingen. W połowie XIX wieku właścicielem wsi był książę August von Hohenlohe. Sołectwo zajmuje obszar 3865 ha.

Na uwagę turystów zasługuje drewniana kapliczka zbudowana w 1690 roku, wewnątrz której znajduje się barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, oraz wieża obserwacyjna.

Mieszkańcy mogą korzystać z Domu Kultury (Uniwersytet Trzeciego Wieku) wraz z placem zabaw oraz siłownią zewnętrzną, a także z lokalnego Centrum Integracji Cyfrowej. W sołectwie prężnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, Koło Mniejszości Niemieckiej oraz LZS Zawisza Stara Kuźnia. Na terenie sołectwa znajduje się również siedziba PGL LP Nadleśnictwo Kędzierzyn wraz z murowaną wieżą obserwacyjną z XIX wieku, dominującą nad kompleksem zabudowań, oraz Publiczna Szkoła Podstawowa.

W/w informacje ze strony Gmina Bierawa https://bierawa.pl/1973/2175/solectwo-stara-kuznia.html

liczba mieszkańców: 640

Program Odnowy Wsi:

W ramach działam w zakresie odnowy wsi:

  • utworzono boisko Orlik z oświetleniem,
  • utworzono plac zabaw na terenie szkoły oraz altanę przy Domu Kultury,
  • zakupiono garaż gospodarczy dla sołectwa,
  • przemalowano budynek OSP,
  • zagrodzono boisko Zawiszy oraz powstał tam dojazd,
  • powstały dwie ulice wraz z oświetleniem.

Najciekawsze projekty:

  • Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2020 – Oświetlenie boiska w Starej Kuźni o wartości  5 000 zł.

https://www.opolskie.pl/marszalkowska-inicjatywa-solecka/