Szonów
rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2001
Prócz kościoła do zabytków Szonowa zaliczyć można kapliczki.
W Szonowie zagospodarowane jest centrum wsi – znajdują się tam między innymi remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, w której znajduje się świetlica wiejska, plac z fontanną, szkoła podstawowa z placem zabaw i siłownią zewnętrzną, boiska z szatnią sportową LKS, a także ośrodek zdrowia i przedszkole z placem zabaw.
W Szonowie wybudowano ścieżkę rowerową, która łączy go z sąsiednim sołectwem Tomice.
Rys historyczny:
Prace archeologiczne datują osadę już na VI-X wiek.
Pierwsze pisane informacje o wsi Szonovo, pochodzą z XII w. i mówią o ufundowanym przez Piotra Własta kościele. Obecny kościół parafialny pw. św. Jadwigi wybudowano w 1580 r. Był on wielokrotnie palony i odbudowywany.
Najtragiczniejszym okresem dla Szonowa był wiek XVII, kiedy to przemarsze wojsk w czasie wojny zubożały ludność,
a pomór w 1645 roku prawie całkowicie wyniszczył ludność słowiańską. Wówczas to Hrabia Oppersdorff, po wojnie trzydziestoletniej, przesiedlił na te urodzajne tereny osadników niemieckich z Westfalii.
Źródło:
- http://www.gminaglogowek.info/
- ankiety będące w dyspozycji UMWO w DRW
Ochotnicza Straż Pożarna w Szonowie
Liczba mieszkańców: 484
Program Odnowy Wsi:
Projekty odnowy wsi pozwoliły sołectwu na: zakup strojów ludowych, siłowni zewnętrznej, kosiarki traktorowej oraz doposażenie świetlicy wiejskiej i OSP Szonów.
Najciekawsze projekty:
- Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2021 – Dobudowa garażu przy świetlicy wiejskiej w Szonowie o wartości 5 000 zł.