Zalesie Śląskie

                Zalesie Śląskie

         rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2011

Sołectwo położone jest na obrzeżach Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny na zboczach masywu Chełmu na wysokości ok. 200 – 280 m. n.p.m.

Posiada dobrze zachowany układ zabudowy stanowiący połączenie typów owalnicy z ulicówką.

Na terenie wsi znajdują się:

  • neogotycki kościół parafialny z gotyckim prezbiterium,
  • remiza Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • Dom Spotkań TSKN (DFK),
  • boisko sportowe LZS,
  • stacja kolejowa przy nieczynnej linii kolejowej Strzelce Opolskie – Kędzierzyn – Koźle,
  • miejsca rekreacyjne i wypoczynku,
  • place zabaw.

Zalesie Śląskie to miejscowość mijana w trakcie pielgrzymowania na Górę Św. Anny i szlakiem św. Jakuba a także w trakcie pieszych i rowerowych wędrówek wieloma znakowanymi szlakami Parku Krajobrazowego i Krainy Góra Św. Anny. Miejscowość znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Boże Oko”.

W dniu 10 marca 2020 r. tradycja kultywowana w Zalesiu Śląskim została wpisana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w brzmieniu: „Procesja Bożego Ciała z tradycją układania dywanów kwietnych w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce”.

 

Rys historyczny: 

Zalesie Śląskie to miejscowość wzmiankowana po raz pierwszy w 1223 roku jako Zalese.

liczba mieszkańców: 1189

Program Odnowy Wsi:

Działania w ramach odnowy wsi w ostatnich latach koncentrowały się wokół zagospodarowania przestrzeni wspólnej w miejscowości, służącej poprawie warunków życia i komfortu mieszkańców oraz pozytywnego jej wizerunku.

Wybudowano miejsca rekreacji i place zabaw a także wybudowano i zagospodarowano miejsce spotkań plenerowych. Obecnie realizowana jest ostatnia faza rewitalizacji centrum wsi.

Dla osób odwiedzających miejscowość ustawiono przy drogach tzw. „witacze”.

Kultywowana jest tradycja i lokalne zwyczaje (w szczególności unikatowe kwietne dywany na Boże Ciało oraz inne: Święto Kobiet, Święto Św. Józefa, Majówka w Popicach, Dożynki Wiejskie, Święto Św. Marcina).

Sołectwo Zalesie Śląskie zostało wyróżnione w konkursie „Piękna Wieś Opolska” w kategorii „Najlepszy start” w 2012 roku.

Najciekawsze projekty:

  • Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2020 – Remont istniejącego kontenera socjalnego zlokalizowanego na gminnym placu zabaw w Zalesiu Śląskim o wartości  5 000 zł.

Źródło: