Grudynia Wielka
rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2007
Z dala od zgiełku miasta sołectwo stwarza niepowtarzalną okazję do zmiany klimatu i wypoczynku. Zachwyca wyjątkowym pięknem, otacza ciszą i kameralną atmosferą, położone wśród sadów i lasów.
Do zabytków zaliczyć można m.in. kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz zespół dworski z parkiem.
W zabytkowym budynku pałacu mieści się centrum konferencyjne oraz hotel z 50 miejscami noclegowymi. Pałac usytuowany jest na wzniesieniu górującym nad miejscowością, otoczony pięknym, zabytkowym parkiem.
Na terenie sołectwa mieszczą się: remiza strażacka z świetlicą wiejską, boisko sportowe, plac zabaw oraz skwer obsadzony roślinnością.
Rys historyczny:
Neogotycki pałac został wzniesiony w latach 1858-59 przez rodzinę von Reibnitz. W jej rękach obiekt znajdował się aż do zakończenia II wojny światowej. Po roku 1945 pałac był własnością miejscowego PGR-u i służył jako siedziba dyrekcji Klucza Państwowych Gospodarstw Rolnych. Prywatyzacja okolicznych sadów w 1994 roku sprawiła, że budynek opustoszał i rozpoczął się proces jego niszczenia. W 2010 roku prywatny inwestor podjął się odbudowy tego ciekawego, zabytkowego obiektu. Nowy właściciel pałacu uratował go przed dalszą, nieuchronną dewastacją. Pałac w Grudyni Wielkiej został oficjalnie oddany do użytku.
Ochotnicza Straż Pożarna w Grudyni Wielkiej
liczba mieszkańców: 550
Program Odnowy Wsi:
Najważniejszą inwestycją w sołectwie w ostatnich latach było zagospodarowanie działki na plac zabaw i miejsce rekreacyjne.
Regularnie pielęgnuje się skwer, dosadza rośliny i modernizuje plac zabaw.
Najciekawsze projekty:
- Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2020 – Zakup i montaż lampy solarnej na placu zabaw w Grudyni Wielkiej o wartości 5 000 zł.
Źródło:
- https://www.pawlowiczki.pl/
- ankiety będące w dyspozycji UMWO w DRW