Tłustoręby
rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2007
Wieś położona jest w zachodniej części gminy na lekko pagórkowatym terenie, otoczonym pięknym, dużym kompleksem leśnym oraz dorzeczem Nysy Kłodzkiej.
W sołectwie znajduje się boisko sportowe, dawny cmentarz i świetlica wiejska. Mieszkańcy korzystają także z placu zabaw.
Rys historyczny:
Po raz pierwszy wieś została wymieniona w 1296 roku w spisie uposażenia biskupa wrocławskiego. We wsi znajdował się pański folwark, drewniany kościół katolicki, na którego miejscu wybudowano murowany kościół ewangelicki. Mieszcząca się w Tłustorębach ewangelicka szkoła od 1748 roku była tylko jednoklasowa, a później dwuklasowa. W 1837 roku szkoła została rozbudowana, a w 1932 roku zmodernizowana. Założono szkołę katolicką w 1832roku..
W sołectwie była też gorzelnia, owczarnia, browar, 2 młyny na Nysie Kłodzkiej i 4 cegielnie. Przemiany gospodarcze, zniesienia pańszczyzny i parcelacja folwarków pod koniec XIX wieku spowodowały, że wszystkie te drobne zakłady przemysłowe upadły. Tłustoręby z racji swojego położenia były częstym terenem walk m.in. wojsk pruskich, rosyjskich. W 1945 roku do wioski zbliżył się front, w którym kościół, szkoła katolicka oraz kilkanaście domów zostało całkowicie zniszczonych.
liczba mieszkańców: 145
Program Odnowy Wsi:
Najważniejsze przedsięwzięcia odnowy wsi:
- ogrodzenie placu zabaw,
- zakup urządzeń na plac zabaw,
Źródło:
- https://niemodlin.pl/
- ankiety będące w dyspozycji UMWO w DRW