Jemielnica

                     Jemielnica

        rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2003

Charakterystycznym zabytkiem Jemielnicy jest:

  • pocysterski kompleks klasztorno-kościelny,
  • zabytkowa ulica – ul. Wiejska o charakterystycznym układzie urbanistycznym,
  • kościół pw. Wszystkich Świętych.

Obecnie wieś Jemielnica ma nowo powstałe miejsce spotkań w odrestaurowanej dawnej gospodzie, gdzie powstała świetlica wiejska.

W niedalekiej odległości od Jemielnickich zabytków jest zlokalizowana otwarta strefa aktywności tj. plac zabaw oraz siłownia na świeżym powietrzu. Jest to jeden z trzech placów zabaw w Jemielnicy.

Jednym z znaczących walorów przyrodniczych Jemielnicy jest kompleks stawów przy kościele parafialnym, który dodaje niesamowitego uroku całej zabudowie.

W 2019 roku Jemielnica przystąpiła do Sieci Najciekawszych Wsi, w ramach owej sieci została w Jemielnicy wyznaczona “trasa cystersa”, która oprowadza po największych atrakcjach wsi. Na trasie znajdują się tablice informacyjne, z których może się dowiedzieć o historii lokalnej i losach cystersów w Jemielnicy. W ramach sieci jest również możliwa do pobrania aplikacja “Najciekawsze na wsi”, gdzie znajdziemy wszelkie informacje o noclegach, gastronomi i atrakcjach.

W Jemielnicy działalność prowadzi członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie: Ciastkarnia „Paweł” Paweł Schlensag.

Jemielnica na Facebooku https://www.facebook.com/Jemielnica24pl-583785725087108/?ref=py_c

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Jemielnica

liczba mieszkańców: 3584

 

Program Odnowy Wsi:

W ostatnich latach w ramach odnowy wsi został zrealizowany projekt pn. „Żyj zdrowo w Unii Europejskiej”. Obecnie przygotowywany jest projekt renowacji starej stodoły i przekształcenie jej na ogólnodostępną wiatę turystyczną. Stowarzyszenie organizowało również projekt turystyczny pn. „Cysterskie co nieco”, gdzie członkowie stowarzyszenia w strojach cysterskich na rowerach promowali wieś. Mieszkańcy są mocno zaangażowani w trwający projekt adaptacji dawnej gospody na świetlicę wiejską, w chwili obecnej sołectwo zakupuje wyposażenie. 

Sołectwo Jemielnica w 2013 roku zostało laureatem I miejsca w konkursie „Piękna Wieś Opolska” w kategorii „Wieś dziedzictwa”.

Najciekawsze projekty:

  • Projekt zrealizowany w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na rok 2020 – Zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej o wartości 5 000 zł.

https://www.opolskie.pl/marszalkowska-inicjatywa-solecka/

 

 

Źródło: