Lubieszów

                 Lubieszów

         rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2005

 

 

 

Malownicza miejscowość, zajmująca powierzchnię 903 ha, położona w środkowo – zachodniej części gminy. Sołectwo o średniowiecznej metryce, po raz pierwszy wzmiankowane w dokumencie wystawionym 23 stycznia 1380 roku w Koźlu. W dokumencie tym Konrad II podarował ziemie między Bierawą i Dziergowicami Mikołajowi von Libischau. W późniejszych latach wieś należała do rodziny Dluhomil z Bierawy, następnie w XVIII wieku została włączona do włości Sławęcickich rodziny Hohenlohe, w których pozostała do 1945 roku.

Godnym uwagi obiektem jest kościół wybudowany w 1987 roku w czynie społecznym. Na uwagę zasługuje również drewniana kapliczka św. Jana Nepomucena z XVIII w. oraz skansen – Izba Regionalna, który utworzono dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz działającym w sołectwie organizacjom.

Sołectwo posiada stanicę wodną, gdzie organizowane są spływy kajakowe. W Lubieszowie istnieje również gospodarstwo agroturystyczne, skansen pszczelarski oraz ścieżki rowerowe, które prowadzą w malownicze tereny nad rzeką oraz w lesie. Na terenie Lubieszowa odbywają się Ogólnopolskie Zawody Psich Zaprzęgów. W sołectwie funkcjonują placówki handlowo-usługowe, a także firmy transportowe, remontowe i usługowe. Mieszkańcy korzystają z boiska sportowego, świetlicy wiejskiej oraz remizy OSP. W sołectwie działa Koło Mniejszości Wiejskiej. Lubieszów jest liderem programu Odnowa Wsi Opolskiej.

 

liczba mieszkańców: 516

 

Najciekawsze projekty: