Prószków

        Prószków

 rok przystąpienia sołectwa do Programu Odnowy Wsi: 2008

 

 

 

 

 

Prószków to malownicze miasteczko zamieszkane przez niespełna 3000 mieszkańców. Prawo miejskie Prószków odzyskał ponownie w 2004 roku. W Prószkowie funkcjonują zakłady pracy, przychodnie lekarskie, supermarkety, zakłady usługowe, plac zabaw. Dzięki obecności jednego z największych                 i najnowocześniejszych hoteli w regionie, Prószków coraz częściej staje się celem wizyt turystów. Na listę zabytków wpisane są w Prószkowie:

– kościół parafialny pw. św. Jerzego1687, XIX113/54

– plebania XVII/XVIII1806/66

– zamek, ob. DPS były zamek Książąt Prószkowskich XVI/XVII, XVIII/XIX114/54

-Pomologia budynek, dawny zajazd, ul. Pomologia 9

– Pomologia park -arboretum

– kościół ewangelicki z 1866 r.

– cmentarz ewangelicki

Ponadto w Prószkowie znajduje się muzeum kowalstwa.

 

Znaczną część gminy zajmują lasy. Bory Niemodlińskie należą do najważniejszych ekologicznie terenów Opolszczyzny. W Prószkowie można wymienić: torfowiska w Wybłyszczowie, park w Prószkowie na            ul. Korfantego, park w Prószkowie przed zamkiem, park Arboretum na Pomologii, park w Prószkowie na   ul. Grunwaldzkiej oraz ścieżkę rowerową z Prószkowa do Nowej Kuźni.

 

W przeciągu ostatnich lat do  najważniejszych projektów należą: X Prószkowska Parada Orkiestr. Podczas tego jubileuszowego wydarzenia gościem i zarazem wykonawcą honorowym była Orkiestra Reprezentacyjna Federalnych Sił Zbrojnych Niemiec. Ponadto w Prószkowie odbywały się zawsze w sierpniu Dni Prószkowa.  W 2019r. po raz pierwszy odbył się Prószkowski Bieg Uliczny im. Piotra Blachucika.